reklama

Priama demokracia - nič jednoduchšie

Ako dosiahnuť, aby politika slúžila občanom a nie naopak ? Základom je referendový zákon ! Ak ten pretlačíme, tak má občan vyhrané ! Netreba nám žiadne iné volebné programy, lebo občania si cez referendový zákon usporiadajú všetko, čo ich trápi vo fungovaní spoločnosti. Našou úlohou potom bude, pripravovať návrhy riešení a predkladať ich občanom na schválenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Koncepcia referendového zákona, v podaní politickej strany PRIAMA DEMOKRACIA :

I. Občania - voliči majú mať rovnakú možnosť zákonodárnej iniciatívy, ako ktorýkoľvek poslanec v parlamente. Od tohto treba odvodzovať kvórum petičných podpisov na iniciovanie podania návrhu bežného zákona do parlamentu, alebo na vyhlásenie referenda. Kvórum na podanie návrhu ústavného zákona bude dvojnásobné.
Poznámka : Ak máme 4,5 milióna voličov a 150-členný parlament, potom na zvolenie jedného poslanca treba v priemere 30 tisíc hlasov. Znamená to, že na podanie návrhu zákona treba aspoň 30 tisíc podpisov. Ak by išlo o návrh ústavného zákona, bude treba 60 tisíc podpisov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

II. Po podaní návrhu zákona, zo strany občanov, podporeného príslušným počtom petičných podpisov, parlament je povinný tento riadne prerokovať a hlasovať o jeho prijatí.
Parlament zákon buď prijme, alebo nepríjme. Ak ho nepríjme, musí byť vyhlásené referendum o prijatí tohto zákona.
Ak bude referendom zákon prijatý, bude mať platnosť riadne schváleného zákona. V takomto prípade, prezident republiky udelí parlamentu výstrahu, lebo zle odhadol vôľu väčšiny voličov.

III. O každej otázke, ktorá je predmetom referenda, musí byť preukazne informovaný každý volič, vrátane informácie o možných a známych, kladných aj záporných aspektoch prijatia, či neprijatia príslušného zákona. Pri naplnení tejto podmienky sa referendum uskutoční a bude platné pri akejkoľvek účasti voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

IV. Predmet hlasovania v referende je prijatý ako zákon, ak zaň hlasovalo 50 a viac percent zúčastnených voličov a súčasne bola nadpolovičná väčšina dosiahnutá najmenej v polovici okresov (regiónov) krajiny. Ak predmet v referende nebol prijatý, o tom istom predmete sa môže znovu hlasovať najskôr po 3 rokoch.

V. V prípade, ak prezident republiky, v priebehu jedného roka, udelí parlamentu tri výstrahy, v zmysle bodu II., je povinný parlament rozpustiť a nariadiť nové voľby do parlamentu.

VI. Hlasovanie v referende musí byť umožnené v časovom rozmedzí minimálne desiatich dní, a to rôznymi formami hlasovania, s využitím dostupných technických prostriedkov, bez nutnosti priamej fyzickej prítomnosti voliča na určitom mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

VII. Hlasovací systém musí byť prepojený s centrálnym registrom občanov a musí vylúčiť možnosť opakovaného hlasovania tým istým voličom. Znamená to, že centrálny register elektronicky tiež vyhodnotí hlasovanie, v členení na okresy, bez potreby zriaďovania volebných komisií na sčítavanie hlasov.

VIII. V referendovom zákone musí byť upravené, ktoré otázky nemôžu byť riešené referendom. Napríklad, predmetom nemôžu byť otázky vedúce k potláčaniu všeobecne uznávaných ľudských a občianskych práv a k zjavnej diskriminácii akejkoľvek skupiny občanov.
Tiež nemôžu byť predmetom referenda otázky, ktoré sú v rozpore s už platnými medzinárodnými zmluvami a dohovormi, pokiaľ nie sú predmetom samotné tieto zmluvy a dohovory. Ak by predmetom boli medzinárodné zmluvy a dohovory, potom musí ísť o návrhy ústavných zákonov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

IX. Otázky ústavy a jej zmien a doplnkov, musia byť vždy riešené referendom. Referendom môže byť zbavený mandátu poslanca ktorýkoľvek poslanec, pričom platia pravidlá, ako pri ústavných zákonoch.


Vo vzťahu k referendovému zákonu, niektoré aspekty fungovania parlamentu a poslancov v ňom.

Poslanec má právo zákonodarnej iniciatívy. To znamená, že poslanec predloží návrh zákona, parlament ho prerokuje a buď ho príjme, alebo nepríjme. Ak ho nepríjme, predkladateľ ho môže stiahnuť, alebo ho predložiť voličom ako predmet referenda, bez potreby zbierania petičných podpisov. V takomto prípade je vyhlásenie referenda povinné. Ak bude predmet v referende prijatý, bude mať platnosť ako zákon prijatý v parlamente. Ak však predmet bude v referende odmietnutý, predkladateľ obdrží od predsedu parlamentu výstrahu. Po troch výstrahách v priebehu jedného roku, poslanec stráca mandát poslanca a nastúpi náhradník.

Poslanci a politické strany veľmi rýchlo pochopia, že ak budú prijímať protiľudové, či zlé zákony, prídu o svoje mandáty. To isté platí aj v prípade korupčného, alebo iného amorálneho správania sa poslancov. Občania budú mať možnosť poslancov odvolávať a vetovať nimi prijaté zákony, ktoré väčšine občanov nevyhovujú.

Gabriel Karácsony

Gabriel Karácsony

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študoval som jadrovú techniku a letecké inžinierstvo. Rozhodujúce obdobie pracovnej činnosti som strávil prípravou a budovaním atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach, v Dukovanoch, v Mochovciach a Kecerovciach. Ostatných 15 rokov sa venujem súkromnej podnikateľskej činnosti. Som presvedčeným zástancom myšlienok zavedenia nepodmieneného základného príjmu pre všetkých, zavedenia jedinej formy dane a dôslednejšej realizácie princípov občianskej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu